Vajinismus : Tanı, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi… Cinsel sağlık bireyin yaşam kalitesini derinden etkileyen bir alan olup, içsel bir denge ve uyum gerektirir. Lakin bazı durumlarda bu uyum göz ardı edilen bir engel yüzünden zedelenebilir. Vajinismus adeta kapalı kapıların ardında gizli bir güç gibi kadınların cinsel yaşamlarını etkileyen bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Op. Dr. Meltem ERKMEN kontrolünde Ankara da gerçekleştirilen Vajinismus Tedavisi kadınların bu kapıları açarak içsel güçlerini yeniden keşfetmelerine olanak tanıyor. Şimdi Vajinismus hakkında bilinmeyenlere değinerek bu güçlü hikayenin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkalım.

Vajinismus vajinal kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı veya imkansız hale gelmesi durumudur. Bu durum kadınların vajinal bölgesindeki kasların istemsizce kasılmasıyla ortaya çıkar. Cinsel ilişki esnasında veya vajinal bölgeyi direkt etkileyen bir işlem yapıldığında görülür.

Vajinismus Hastalığının Ortaya Çıkma Nedenleri kişiden kişiye karmaşıklık gösterebilir. Bu rahatsızlığa fiziksel, psikolojik veya ilişkisel faktörler sebep olabilir. Bireyin cinsel geçmişi, travmatik deneyimleri, anksiyete, korku veya ilişki problemleri Vajinismusa yol açabilir.

Bununla birlikte Vajinismus Nedenleri kadar Vajinismus Belirtileri de kadınların en sık merak ettiği durumlar arasından gösterilmektedir. Cinsel ilişki sırasında ağrı, kasılma, vajinal girişin imkansız hale gelmesi ve istemsiz kasılmalar kadınlarda ortak görülen Vajinismus Belirtileri arasında yer alır. Cinsel isteksizlik ve stres hali de belirtiler içerisinde sayılabilir.

Vajinismus Tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Cinsel Terapi ve Egzersizler tedavi süreçlerinde önemli rol oynar. Doktorumuz tarafından gerçekleştirilen tedaviler hastanın bireysel durumuna uygun olarak planlanır. %100 iyileşme sağlanana kadar gerekli tüm uygulamalar büyük bir gizlilik içerisinde başarıyla tamamlanır.

Vajinismus Tedavi Süresi bireysel farklılıklara bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavi süreci hastanın durumuna, tedaviye başlama zamanına ve uygulanan yöntemlere göre farklı şekilde planlanmaktadır. Bu hususta en doğru bilgiler uzman hekim tarafından yapılacak muayene sonucu size iletilebilir.

Vajinismus Tedavi Ücretleri uygulanan yöntemlere, seans sayısına ve klinik politikalarına bağlı olarak değişebilir. Hekimimiz bu problemi yaşayan kadınlara destek olmak için en uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Tedavi Ücretleri konusunda detaylı bilgi almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz...

Op. Dr. Meltem ERKMEN'in uzmanlığı ve deneyimi Vajinismus Tedavisi sürecinde hastalara güven verir. Steril klinik şartlarında yapılan tedaviler ile hastanın gizliliğini ön planda tutulur. Bireysel tedavi planlarıyla hastanın ihtiyaçlarına özel çözümler sunulur.

Vajinismus Tedavisi için doktorumuz ve ekibinin deneyiminden yararlanarak sağlıklı bir cinsel yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Cinsel sağlık genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve uzman desteğiyle çözülebilecek birçok sorun bulunmaktadır. Maruz kaldığınız her problemin hızla ve güvenle giderilmesi için Hemen Bize Ulaşabilirsiniz

Vajinismus

Vajinismus Nedir 

Vajinismus kadınlarda cinsel birleşme sırasında vajinanın girişinde istemsiz ve kontrol dışı kasılmaların meydana gelmesi durumunu ifade eder. Bu durum cinsel ilişki esnasında ağrı ve rahatsızlık hissi yaratır. Hatta cinsel birlikteliğin gerçekleşmesini imkansız hale getirebilir. Vajinismus Hastalığı fiziksel, psikolojik veya duygusal faktörlerle ilişkilidir.

Vajinismus Çeşitleri 

Kadın cinsel sağlığı birçok farklı durumdan etkilenebilir. Bu faktörlerden biri de Vajinismus olabilir. Doktorumuz Kadın Hastalıkları ve Genital Estetik alanındaki uzmanlığı ile Ankara da steril klinik şartlarında, gizlilik ve güvenlik prensipleriyle hareket ederek kadınların rahatsız oldukları ve ihtiyaç duydukları konularda başarılı uygulamalar gerçekleştirmektedir.

Günümüzde kadınların çok fazla maruz kaldığı bir rahatsızlık olmaya başlayan Vajinismus yaşanan problemlerin türüne ve boyutuna göre farklı sınıflarda değerlendirilebilir. Vajinismus Çeşitleri dendiğinde ilk akla gelen rahatsızlıkları maddeler halinde;

 1. Primer Vajinismus : Primer Vajinismus kadının hayatında hiçbir zaman ağrısız cinsel birleşme yaşayamadığı durumu tanımlar. İlk cinsel deneyimlerle başlar ve zamanla sorun daha da belirgin hale gelir.
 2. Sekonder Vajinismus : Sekonder Vajinismus daha önce ağrısız cinsel birleşme yaşamış bir kadında sonradan ortaya çıkan istemsiz kasılmaları ifade eder. Bu durum travmalı bir deneyim, kötü bir ilişki veya başka bir stres faktörü sonrasında gelişebilir.
 3. Global Vajinismus : Global Vajinismus kadının sadece cinsel birleşme değil aynı zamanda jinekolojik muayene, tampon kullanımı gibi durumlarla da ilgili olarak istemsiz kasılmalar yaşadığı bir durumu tanımlar. Bu genel bir tepki olarak ortaya ifade edilebilir.
 4. Durumsal Vajinismus : Durumsal Vajinismus kadının belirli bir durumda (örneğin belirli bir partnerle veya belirli bir ortamda) istemsiz kasılmalar yaşadığı durumu ifade eder. Diğer durumlarda ise bu sorun yaşanmaz.
 5. Ağrılı Vajinismus : Ağrılı Vajinismus Vajinismusa ek olarak ağrı hissi de içeren bir durumu ifade eder. Cinsel birleşme sırasında ağrı hissi bu tip Vajinismusun belirgin özelliğidir.

olarak özetlenebilir.

Her bir Vajinismus durumu bireysel faktörlere, geçmiş deneyimlere ve duygusal durumlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uzman hekimimiz tarafından çeşitli Vajinismus türlerine özel olarak geliştirilen tedavi planlarıyla kadınların sağlıklı bir cinsel yaşama adım atmaları mümkündür.

Vajinismus Neden Olur

Kadınların sosyal yaşamını ve özel hayatını oldukça kötü etkileyen Vajinismus fiziksel, ruhsal ve psikolojik pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşma sebepleri kişi bazlı %100 olarak tespit edilememekle birlikte hasta ile yapılan istişare ve belirtiler ışığında uzman hekimler doğru tedavi yöntemlerini belirleyebilmektedir.

Vajinismus Hastalığının Ortaya Çıkma Nedenlerini sınıflar ve maddeler halinde;

1-) Psikolojik Faktörler

 • Cinsellikle ilgili olumsuz deneyimler, travmatik anılar veya korkular
 • Anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar
 • Cinsellikle ilgili yanlış öğretiler veya ahlaki değerlendirmeler

2-) Duygusal Faktörler

 • Güven eksikliği veya kötü bir ilişki deneyimi
 • Partnerle iletişim sorunları
 • Cinsellikle ilgili tabular veya utanç duyguları

3-) Fiziksel Faktörler

 • Vajinal enfeksiyonlar veya irritasyonlar
 • Anatomik yapıdaki bozukluklar
 • Cinsel ağrıya neden olabilecek tıbbi durumlar

4-) Önceki Cinsel Deneyimler

 • Acı veya ağrılı cinsel deneyimler
 • Kötü veya travmatik birinci cinsel deneyim

5-) Kültürel ve Toplumsal Etkiler

 • Cinsellikle ilgili toplumsal baskılar
 • Toplumsal beklentilere uyum sağlama çabaları

belirtebiliriz.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus her kadında farklı belirtiler gösterebilen, nedeninin tespiti oldukça zor olan bir rahatsızlıktır. Kadın Hastalıkları alanında uzman olan doktorlar yaptıkları muayene ve bu süreçte ilettikleri sorular ile hastalık belirtileri & nedenlerini analiz edebilirler.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?” sorusuna maddeler halinde;

 • Cinsel Birleşme Sırasında Ağrı : Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı veya rahatsızlık hissi,
 • İstem Dışı Kasılmalar : Vajinal girişin istem dışı kasılması ve kasılma sonucu cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesi,
 • Cinsel İsteksizlik : Cinsel ilişkiye karşı isteksizlik veya kaçınma davranışları,
 • Anksiyete ve Stres : Cinsellikle ilgili endişe, korku ve stres duyguları,
 • Diğer Cinsel Sorunlar : Orgazm olma güçlüğü veya diğer cinsel işlev bozuklukları,
 • Jinekolojik Muayene Korkusu : Jinekolojik Muayene sırasında aşırı korku ve rahatsızlık hissi,

şeklinde yanıt verebiliriz.

Vajinismus Belirtileri her bireyde farklılık gösterebilir. Kişinin yaşadığı duygusal ve fiziksel duruma bağlı olarak değişebilir. Op. Dr. Meltem ERKMEN bu belirtileri detaylı bir şekilde değerlendirerek kişiye özel tedavi planlarıyla Vajinismusla başa çıkma konusunda destek sağlamaktadır.

Vajinismus Nasıl Geçer 

Vajinismus hastalığının üstesinden gelmek için bireysel yaklaşım gereklidir. Doktorumuz hastanın durumunu değerlendirdikten sonra kişiye özel bir tedavi planı oluşturarak Vajinismusu yenmeye odaklanır. Bu süreç sabır, anlayış, süreklilik ve uzman rehberliği ile desteklenmelidir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi : Yeniden Sağlıklı Bir Cinsel Yaşama Adım Atmak… Cinsel sağlığın önemli bir parçası olan Vajinismus hekimimizin uzmanlığı ve deneyimi eşliğinde etkili tedavi yöntemleri ile aşılabilecek bir sorundur. Vajinismus Tedavisi kişinin fiziksel, duygusal ve psikolojik durumuna özel olarak planlanır.

Günümüzde en fazla tercih edilen Vajinismus Tedavi Yöntemleri arasında;

 • Cinsel Terapi (Psikoterapi, İlişki Terapisi, Çift Terapisi gibi)
 • Egzersizler (Pelvik Taban Kasları için)
 • Darbeli Radyo Frekans (PRF)
 • Botoks Uygulamaları

gösterilebilir.

Vajinismus Tedavi Süreci bireysel ihtiyaçlara göre şekillenir. Kişinin kendine güvenini yeniden kazanmasına yönelik destekleyici bir yaklaşım benimser. Doktorumuz tarafından uygulanan tedavi yöntemleri hastanın konforunu ve sağlıklı bir cinsel yaşamı hedefler.

Cinsel Terapi ile Vajinismus Tedavisi 

Cinsel Terapi Vajinismusu Yenmek için çiftlerin cinsel ilişkideki duygusal ve fiziksel engelleri aşmalarına yardımcı olur. Bu alanda Uzman Terapist çiftle birlikte çalışarak cinsellikle ilgili kaygıları anlamalarına ve bu konuda daha rahat hissetmelerine destek olur.

Cinsel Terapi kapsamında kadınla veya çift ile yapılan temel uygulamalar;

 • Psikoterapi (Konuşma Terapisi) : Vajinismus tedavisinde Psikoterapi duygusal ve psikolojik faktörleri anlama & yönetme amacı güder. Terapist hastayla bire bir görüşmeler yaparak sorunun kaynağını belirler ve tedavi sürecini yönlendirir.
 • Cinsel Eğitim : Cinsel Eğitim sağlıklı cinsel ilişki hakkında bilgi vererek olumsuz düşünce kalıplarını değiştirmeyi amaçlar. Bu süreç cinselliğe dair en doğru bilgiye ulaşma ve yanlış inançların üzerine açıklık getirme üzerine odaklanır.
 • İlişki Terapisi : Eğer Vajinismus ilişki sorunlarından kaynaklanıyorsa çiftler arası iletişimi güçlendirmek ve problemleri çözmek adına ilişki terapisi önerilebilir.

olarak belirtilebilir.

Cinsel Terapi hakkında aklınıza takılan her sorunun yanıtını alabileceğiniz, Vajinismus dahil hangi problemlerin giderilmesinde büyük rol oynadığını öğrenebileceğiniz makalemize meltemerkmen.com/cinsel-terapi bağlantısından erişebilirsiniz.

Vajinismus Egzersizleri 

Cinsel Terapi uygulamaları bazı egzersizler ile desteklendiğinde Vajinismus problemi çok daha hızlı şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Bu egzersizler arasında Kegel Egzersizleri, Gevşeme ve Solunum Egzersizleri gibi uygulamalar gösterilebilir. Terapist Cinsel Terapi sürecini Egzersizler ile birleştirerek daha hızlı yol kat etmektedir.

Egzersizler ile Vajinismus Tedavisi sürecinde en sık kullanılan teknikler;

 • Kegel Egzersizleri : Vajinismus tedavisinde kullanılan Kegel Egzersizleri pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlar. Bu egzersizler kasların istem dışı kasılmasını kontrol etmeye yardımcı olabilir.
 • Gevşeme Egzersizleri : Vajinismus tedavisinde Gevşeme Egzersizleri vücutta oluşan gerginlikleri azaltmayı hedefler. Bu egzersizler nefes kontrolü ve kas gevşetme tekniklerini içerir.

şeklinde belirtilebilir.

Op. Dr. Meltem ERKMEN Vajinismus Tedavisi kapsamında Cinsel Terapi ve Egzersizleri kişiye özel bir tedavi planı kapsamında etkili bir şekilde kullanarak hastalarını hızla iyileşme süreci içerisine sokmaktadır. Vajinismus Tedavisi ile ilgili bilgi ve randevu almak için Hemen Bize Ulaşabilirsiniz

Vajinismus Tedavi Ücretleri 

Vajinismus Tedavi Ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak için uzman hekim tarafından muayene edilmek gerekmektedir. Her hastanın ihtiyaçları ve tedavi planı farklı olduğu için net bir fiyat telaffuz etmek doğru değildir. Vajinismus rahatsızlığı uzman doktorumuz kontrolünde yapılan Bilişsel Davranışsal Terapi ile 5 ila 10 seans arası bir sürede tedavi edilmektedir.

Vajinismus Tedavi Fiyatları 2024 de pek çok etmene bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte bu etkenler arasında;

 • Tedavi edilecek kişinin genetik yapısı ve yaşı,
 • Hastanın maruz kaldığı Vajinismus çeşidi,
 • Kişiye tatbik edilecek seans sayısı,
 • İyileşme için kullanılacak Vajinismus Tedavisi yöntemleri,
 • Uygulamayı yapacak kliniğin ve hekimin tecrübesi,

gösterilebilir.

Vajinismus Tedavisi prosedürü kapsamında yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında uzman hekimimiz tarafından muayene edilerek Size Özel tedavi planını oluşturmak için Hemen Bizi Arayın...

Vajinismus Tedavisi Ankara 

Günümüzde kadınlar farklı nedenlerle Vajinismus problemine maruz kalabilmektedir. Bu aşamada en önemli hususlardan birisi uzman bir hekim eliyle ve steril şartlarda tedavi olmaktır. Ankara Vajinismus Tedavisi dendiğinde akla ilk gelen kliniklerden birisi Meltem Hanım’ın yönetimindeki merkezimizdir.

Vajinismus Tedavisi başlıklı yazımıza erişerek Ankara’da Vajinismus Tedavisi Yaptırmak isteyenlerin merak ettiği her konuda bilgi sahibi olmak için meltemerkmen.com/vajinismus-tedavisi-ankara linkine tıklayınız.

Vajinismus Tedavi Merkezi 

Vajinismus Tedavi Merkezleri kadınların cinsel sağlıklarıyla ilgili yaşadıkları sorunlara çözüm sunan özel kliniklerdir. Op. Dr. Meltem ERKMEN liderliğindeki Vajinismus Tedavi Merkezi kapsamlı bir yaklaşım benimseyerek hastaların ihtiyaçlarına odaklanır.

Ankara’daki merkezimiz Vajinismus Tedavisi için multidisipliner bir ekip ve modern teknikleri bir araya getirerek hastalara etkili ve özel bir tedavi sunmaktadır. Vajinismus Tedavi Merkezi olarak bu özel sorununu çözmek isteyen bireylere destek ve rehberlik sağlayarak sağlıklı bir cinsel yaşama adım atmalarını amaçlar.

Dr.Meltem Erkmen

TEDAVİ BİLGİLENDİRME

Dr.Meltem Erkmen

Operasyon Sayısı

2 ila 3 Seans
Dr.Meltem Erkmen

Operasyon Süresi

20 ila 30 Dakika
Dr.Meltem Erkmen

Anestezi

Lokal
Dr.Meltem Erkmen

Hassasiyet Süreci

1 ila 3 Gün
Dr.Meltem Erkmen

Tam İyileşme

1 ila 2 Ay
Dr.Meltem Erkmen

Hastanede Kalma Süresi

Aynı Gün Çıkış

Vajinismus Ne Demek ?

Vajinismus kadınlarda cinsel birleşme sırasında vajinal kasların istem dışı kasılması sonucu ortaya çıkan ağrılı veya imkansız bir durumu ifade eder.

Vajinismus Hastalığı Nedir ?

Vajinismus Hastalığı cinsel ilişki esnasında vajinal kaslarda istemsizce kasılma sonucu ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur.

Vajinismus Tedavisi Nedir ?

Vajinismus Tedavisi bu probleme maruz kalan kadınların Psikoterapi, Cinsel Eğitim, İlişki Terapisi ve Fiziksel Egzersizler ile iyileştirildiği multidisipliner bir yaklaşımı kapsar.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinismus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekimler rehberliğinde Psikoterapi, Cinsel Eğitim, Çift Terapisi ve Pelvik Taban Kasları İçin Egzersizler içeren tedavi programları ile iyileştirilir.

Vajinismus Nedir Neden Olur ?

Vajinismus psikolojik faktörlerden, cinsel travmalardan, anksiyeteden veya ilişki sorunlarından kaynaklanabilir.

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum ?

Bu durum Vajinismus olarak ifade edilmese de cinsel birleşme konusundaki zorluklar için uzman bir hekimden yardım almak önemlidir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Ediliyor ?

Vajinismus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekimler rehberliğinde Psikoterapi, Cinsel Eğitim, Çift Terapisi ve Pelvik Taban Kasları İçin Egzersizler içeren tedavi programları ile iyileştirilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir ?

Vajinismus Belirtileri arasında cinsel birleşme sırasında ağrı, istemsiz kasılmalar ve cinsel isteksizlik yer alabilir.

Vajinismus Ne Demektir ?

Vajinismus kadınlarda cinsel birleşme sırasında vajinal kasların istem dışı kasılması sonucu ortaya çıkan ağrılı veya imkansız bir durumu ifade eder.

Vajinismus Tedavisinde Neler Yapılır ?

Vajinismus Tedavisi kapsamında psikoterapi, cinsel eğitim, çift terapisi ve pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler kullanılır.

Vajinismus Hangi Bölüm Bakar ?

Vajinismus Tedavisi için Kadın Hastalıkları & Doğum Uzmanları başta olmak üzere Jinekologlar ve Cinsel Terapistlerden yardım alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavi Ücreti Ne Kadar ?

Vajinismus Tedavi Ücretleri hastanın mevcut durumu, tedavi süreci ve doktorun bu alandaki deneyimine göre değişiklik gösterir. Bu hususta en doğru bilgileri kliniğimiz ile İletişime geçerek alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Vajinismus Tedavi Süresi kişinin durumuna ve tedaviye yanıtına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu konuda net bilgi almak için muayene olmanız gerekmektedir.

Vajinismus Olan Kadınla Nasıl İlişkiye Girilir ?

Vajinismus olan bir kadınla ilişkiye girmek uzman rehberliği ve partnerle açık iletişim gerektiren özel bir süreçtir.

Primer Vajinismus Nedir ?

Primer Vajinismus kadının hayatında hiç ağrısız cinsel birleşme yaşamamış olduğu durumu ifade eder.

Vajinismus Nasıl Olur ?

Vajinismus psikolojik, duygusal veya ilişkisel faktörlerden kaynaklı meydana gelir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinismus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekimler rehberliğinde Psikoterapi, Cinsel Eğitim, Çift Terapisi ve Pelvik Taban Kasları İçin Egzersizler içeren tedavi programları ile iyileştirilir.

Vajinismus Hamile Kalır Mı ?

Vajinismus problemi yaşayan kadınlar uygun tedavi ile iyileşerek hamile kalabilir.

Vajinismus Olan Normal Doğum Yapabilir Mi ?

Vajinismus olan kadınlar doğru tedavi ile normal bir doğumu başarabilirler.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılıyor ?

Vajinismus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekimler rehberliğinde Psikoterapi, Cinsel Eğitim, Çift Terapisi ve Pelvik Taban Kasları İçin Egzersizler içeren tedavi programları ile iyileştirilir.

Vajinismus Sonradan Olur Mu ?

Evet… Vajinismus sonradan yaşanan travmatik deneyimler veya diğer faktörler nedeniyle gelişebilir.

Vajinismus Nasıl Yenilir ?

Vajinismus Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı hekimler rehberliğinde Psikoterapi, Cinsel Eğitim, Çift Terapisi ve Pelvik Taban Kasları İçin Egzersizler içeren tedavi programları ile iyileştirilir.

Dr.Meltem Erkmen
YUKARI ÇIK