Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık zarı, vajinal açıklığı kısmen veya tamamen kaplayan oval bir lastik halkaya benzeyen insan dokusundan oluşur. Halka şeklindeki bu zar ince ve esnek veya kalın ve sert olabilir. Genellikle gelişimi ve oluşumu anne karnında yaklaşık dördüncü ayında başlar. ‘Hymen’ adını düğün ve evlilik tanrısı Hymenaus’tan almaktadır. Saflığın ve el değmemişliğin sembolü olarak pek çok toplumda önemsemiş ve kadın için bekaretin sembolü olarak yer almıştır.
 
Birçoğunun inandığının aksine, ender durumlar dışında, kızlık zarı aşılamaz bir bariyer olarak düşünülmemelidir. Durum böyle olsaydı, adet  kanının akışı veya sağlıklı, normal vajinal akıntının bedeni terk etmesi için bir yol  olamazdı.
 
Tarihsel romantizm yazarları, kitaplarındaki kadın kahramanı, ilk cinsel deneyimini yaşarken acı çekmesine veya ağlamasına neden olan bir zorlu kızlık zarına sahip olarak tanımlarlar. Kaybettiği bekaretini, kadın, beyaz çarşaflara  cinayet mahali benzeri kan sıçraması ile kanıtlamaktadır. Durumun tasviri son derece abartılı ve korkutucu olarak tanımlanabilir gerçekle karşılaştırıldığında. Ancak gerçek deneyimde  yöntem ne olursa olsun bu ilk yırtılmada her zaman  kan akmayabilmekte ve her zaman acı verici olmayabilmektedir. Ve bu beklentiyle ilişkiye girdiğinde ve tahmin ettiği gibi bir miktarda kanamayla karşılaşmayan kadın ya da partner ufak çaplı bir şok yaşayabilmektedir.
 
Kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle ilişkide bazen yırtılma olsa da hiç kanama olmayabilir. Bunun sebebi  şeklinin farklı oluşu  damarsal yapıların dağılımı, kalınlığı, esnekliği, veya ilk cinsel deneyimin  şekli bu kanama miktarını belirler. İlk cinsel ilişkide her kadında kanama olacaktır diye bir genelleme yapılaması son derece hatalı bir yaklaşım olacaktır.
 
Elastikiyeti fazla olan türde kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyecek  ve kanama olmadan yapısını koruyacaktır. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların zayıf ve az olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına sebep olabilir.
 
Kalın yapıda ve damarsal yapısı çok fazla olan kızlık zarı ise cinsel birleşmeye hiç izin vermeyebilir. Farklılıklar gösteren kızlık zarı şekilleri ve anatomik farklılıklarını inceleyecek olursak karşımıza çeşitli yapılar çıkar bunları kısaca inceleyecek olursak belki kızlık zarınızla ilgili ne kadar kanama ile karşılaşacağınız ile ilgili bir fikir edinebilirsiniz.
 
Yuvarlak(annuler) kızlık zarı: En sık karşılaşılan ve vajina girişini çepeçevre kaplayan ince yapıdaki zar türüdür.  Ortadaki delik yeterince büyükse zar ilişki  ile yırtılmayabilir. Halk arasında “esnek zar” tıbbi olarak ise “hymen duhule müsait” denir. Görülme sıklığı % 60-95 civarlarındadır. 
 
Septalı (bölmeli) kızlık zarı:Arada uzamış ve vajina girişini ikiye bölen  doku uzantısının olduğu kızlık zarı tipidir.Nispeten zor bir ilişki ve artmış kanam beklenebilir.
 
Kribriform (delikli)kızlık zarı: Elek şeklinde bir yapısı vardır çok nadir görülür.Normal ilişkiyle bozulması çok güçtür.
 
Dentiküler(dişli) kızlık zarı :Çok nadir ilginç bir formdur kenarları tırtıklı gibidir.
 
Labial(dudak) kızlık zarı :İnce uzun bir aralık bırakacak şekilde oluşmuş kızlık zarıdır nadirdir.
 
Lunar(yarım ay) kızlık zarı:Kızlık zarı annülerden farklı daha çok aşağı kısımda yarım ay şeklinde dokuda fazlalık vardır.
 
İmperfore (kapalı) kızlık zarı: Bu tür kızlık zarlarında hiç bir delik yoktur. Bu nedenle bu genç kızlar adölesan döneminde adet görememe, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerle kadın doğum uzmanına getirilirler.Tamamen kapalı kızlık zarı cerrahi olarak açılarak biriken katılaşmış kanın  dışarı akışı sağlanır.
 
Multipar kızlık zarı: Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karünkül hymen artığı” olarak adlandırılır.
 
 
Esnek kızlık  zarı nedir?
 
Daha çok yuvarlak kızlık zarı durumunda ilişki sırasında yırtılma olmayabilir bazen de yırtılma olsa da kanama gerçekleşmeyebilir.
 
Bazen geride diye tarif edilen vajina girişinden 1-2cm geride olabilir.
 
 
Kızlık zarının yırtılması nasıl olur? Kızlık zarı nasıl bozulur?
 
Cinsel ilişki ile 
Vajina içine yabancı bir cisimin sokulması ile,
Masturbasyon sırasında parmağın veya bir cismin  vajen içerisine doğru itilmesi ile,bozulabilir. Mastürbasyon yaparken klitoris üzerine bası uygulandığı için zarda bozulma olmaz. Yalnız vajina içine bir cisim sokulmuşsa zarın yırtılma olasılığı vardır.
 
 
Düşme veya çarpma sonucunda vajina iç tarafına doğru darbe alınması ile bozulabilir. Direkt vajinanın içini alan travmatik kazalarla oluşan doku hasarının içinde bazen hymen de zarar görebilmektedir.
 Ata binmek, bisiklete binmek, ağaca çıkmak kızlık zarını bozmaz.
Kızlık zarının ilk ilişkiyle bozulması sonucu meydana gelecek kanama sanıldığı kadar çok miktarda değildir. Pembemsi bir akıntı şeklinde olabilmektedir. Ön sevişmeyle sağlanan ıslaklık ya da kayganlaştırıcılar kullanıldığında ağrı da hissedilmeyebilir. Çok fazla gergin olmak, pelvik kaslarının kasılması, korku yaşanması ile ağrı hissedilebilir. Partnerin yaklaşımı da büyük önem taşımaktadır.
 
Bir kez zedelenen kızlık zarı bir daha kendi kendini onaramaz.Zedelenmenin eski ve ya yeni olduğu 3 gün içinde anlaşılır. 3 günden daha eski yırtıkların zamanı belirlenemez.
 
 
HYMENOPLASTİ (KIZLIK ZARI DİKİMİ)
 
Kızlık zarı dikimi işlemi 18 yaşını doldurmuş tüm kadınlara yapılabilir.18 yaşından küçük ise mutlaka ebeveynlerin bilgisi ve rızasıyla yapılmaktadır.
 
Tecavüze uğramış, küçük yaşlarda talihsiz bir kaza yaşamış, vajinaya kaza ile bir cisim girmesi ile kızlığı bozulmuş bu durumdan dolayı hayata küsmüş kızlar genelde hymenoplasti için başvurmaktadır. Toplumda hassas bir konudur. Hymenoplasti yapılacak hastanın seçiminde de özenle davranılmalı, hastaya operasyon ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmelidir. Kızlık zarı ne yazık ki hala  toplumumuzda büyük bir öneme sahip ve genç kızlar evlilik dışı yaşadıkları cinsel ilişki sonrasında büyük bir yıkım yaşayarak psikolojik olarak çok yıpranabiliyorlar.Kızlık zarı dikimi bu baskının hafiflemesini sağıyor ve yaşanması muhtemel pek çok olumsuzluğun önüne geçiyor. Bu operasyon sonrasında kişi kendini daha iyi hissediyor ve kendini yargılamayı, suçlamayı bırakıyor. Kızlık zarı dikimi kadınların daha iyi hissetmelerini sağlıyor.Kızlık zarının bir şanssızlık sonucu bozulmuş olması bir kadının kaderi olmamalıdır.
 
Cerrahi olarak yapılan  kızlık zarı dikimi cerrahisi  vajinanın   1-2 cm iç kısmında  uygulanır. Vajina girişinde bulunan dokunun kesilip tekrar estetik olarak dikilmesiyse gerçekleştirilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulaması genellikle kısa  bir süre içinde cinsel ilişki veya  düğün planı olmayan kızlar  tarafından tercih edilir. Bu yapılan onarım uzun vadeli olacak şekildedir ve operasyondan sonra cinsel  ilişki olmazsa da kızlık zarının kalıcılığı  devam eder. Kalıcı kızlık zarı dikimi  farklı  2 teknikle yapılır mikrocerrahi dediğimiz kalan hymen parçalarının şaşırtmalı olarak birleştirilmesi yöntemidir.Bir diğeri ise daha çok bilinen ve sorulan dokuların kaldırılıp yer değiştirilmesi ile uygulanan flep kaldırma yöntemidir. Genelde talep edilen vajinanın da bir miktar daraltılması olsa da introitusun (vajina girişini)operasyon sırasında dokuları yakınlaştırma amacıyla zaten yapılacak bir uygulama olması neredeyse zorunludur.
 
Geçici kızlık zarı dikimi genellikle düğüne az bir vakit kala uygulanır. Çoğunlukla bir kaç gün içinde cinsel ilişki olacaksa  geçici kızlık zarı dikimi tercih edilebilir. 
 
Geçici kızlık zarı dikiminde  kızlık zarının olduğu bölgeye dışardan görünüp  ve hissedilmeyecek ve çok ince organik  dikişler atılarak  kızlık zarı kalıntıları birbirine yaklaştırılır ve vajina girişine bir kısıtlılık  oluşturulur .Çevre dokularla bağlantılı bu dikişler ilişki ile ayrılır ve bu dokulardan bir miktar kanama gerçekleşir. Dikişler asla hissedilmez.  İşlem kısadır herhangi bir uyuşturma işlemi dahi gerektirmez. Muayenehane ortamında güvenle ve  gizlilikle yapılır. 
 
Cerrahiden sonra….
 
Dikim işlemi tamamlandıktan sonra estetik olarak kalıcı dikim yapıldıysa 40 gün sonra yapılacak kontrolde dokuların kaynayıp kaynamadığı kontrol edilir.Gerekli kapanma sağlandığına ikna olunursa hasta bir daha kontrole çağırılmaz.Bazı durumlarda ikinci bir işlemle tam kapanma sağlanmaktadır. Hastanın cerrahiden sonra bir iki gün bacaklarını mümkün olduğunca açmaması ve alaturka tuvalete oturmaması ve kabızlık yaşamaması önemlidir. Cerrahi sonrasında kişi ne kadar kısa sürede günlük hayatına dönerse dönsün dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Detaylara dikkat eden kişilerce daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu süreç içerisinde genital bölgenin nemlenmesine neden olan dar ve naylon kıyafetlerden kaçınılmalıdır .İyileşme süresi boyunca kişi pamuklu, bol kıyafetleri tercih ederek bölgenin havadar olmasına dikkat edilmelidir.
 
Kızlık zarı dikimi sonrası tuvalet temizliği önden arkaya  doğru  gerçekleşmelidir ve kurulamaya özen gösterilmeli nem uzak tutulmalıdır.  Kızlık zarı dikiminden sonra karşılaşılan durumlardan biri de ufak çaplı kanamalardır. Dikim işleminden sonra lekelenme tarzında gerçekleşen kanamalar yaşanabilir. Bu lekelenmeler iyileşme gerçekleştikçe  azalır ve sonunda kaybolur. Ancak kanama  beklenenden çoksa bu durumun hekime  bildirilmesi gerekir. Aşırı kanama sonrasında gerçekleştirilen muayene sonrasında eğer gerekli görülürse ek dikişler atılabilir.
 
Herhangi bir pansuman uygulaması yapılmaz. Dikim sırasında atılan dikişler hem çok ince hem de eriyebilen  yapıda olduğu için işlem sonrası ciddi bir kanama da yaşanmaz. Bu nedenle kızlık zarı dikimi sonrası pansuman uygulaması gerekli değildir. Sadece bölgeyi koruyacak ve mikropları uzak tutacak küçük önerilerde bulunulur.
 
Geçici yapılan işlemde ise herhangi bir bakım söz konusu değildir.
 
Kliniğimizde yaptığımız işlemler sonucunda genç kızlarımız yeni hayatlarına  umutla ve kendilerine güvenerek buradan ayrılmakta yaşadıkları şanssızlıkların pişmanlıkların kaderleri olmadığını görmektedirler. Sadece evlenebilmek hayali ile ilgili olmadan hayatlarını karartan bu durumdan kurtulmuş olarak tertemiz bir sayfa açabilmektedirler.
 
Bu işlemin bu konuda deneyimi olan önyargısı olmayan  ve işinin arkasında duracak bir kadın doğum uzmanı hekimince yapılması son derece önemlidir. İlgisiz işlemler yapan kontrole çağırmayan ve size sahip çıkmayacak deneyimsiz kişilerden uzak durunuz