Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Labioplasti

Labioplasti

Labioplasti
Labiaplasti Nedir?
Labia minoralarının iç dudakların şeklinin değiştirilmesini içeren estetik cerrahi bir işlemdir. Cerrahi olarak kesim yapıldığı gibi lazer ile daha az kanama ve daha iyi iyileşme ile sonuçlanacak kesim şekli de mevcuttur.
 
Neden Yapılıyor?
Normal bir labia nedir diye sorulduğunda anında bunu tanımlamaya yönelik bir ölçüm birimi bulunmamaktadır. Bazen iç dudaklar dış dudaklardan daha uzun olup dışarıya doğru sarktığı durumlar olabilir. Labialar kulak memeleri gibidir. Hiç biri diğerine benzemez hatta iki dudak bile birbirinden farklıdır.
 
Tıbbi olarak gerekli mi?
Bu en çok tartışılan kısım olarak; evet bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekli olsa da hastalar daha çok kısa ve küçük bir labia minorayı arzu ettikleri için yapılan kozmetik prosedürdür. 
Kadınlar medyanın, kültürel sosyal mesajlaşmanın artmasıyla ve pek çok görsele çok kolay ulaşılmasıyla kendini kıyaslamaya başlıyor ve şüphe duyuyor. Vücudunun diğer kısımları gibi cinsel organı ile de yüzleşiyor. Her zaman göz önünde olmayacağı tartışılmaz fakat kadının özgüvenine büyük etkisi olduğu şüphe götürmez bir gerçek.
 
 Pek çok kadın  labialarının uzunluğunun cinsel ilişkide içeri kaçması, sıkışmasından yakınıyor ve tahriş, yanma acıma hissinden bahsediyor. Aynı durum iç çamaşırı, mayo hatta yürüdüğünde, koştuğunda ve bisiklete bindiği gibi durumlarda da ağrı ve rahatsızlık hissi veriyor ve deride tahrişe sebep oluyorsa o zaman tıbbi olarak gereklilikten söz edebilirim.
 
Labiaları doğuştan uzun olan ya da doğumlardan sonra yaşın ilerlemesiyle sarkma ve uzama yaşayan kadınlar olabilir. Bir meme, burun estetiği kadar yaygın olmasa da son 10-15 yılda labiaplasti için başvurulan hasta sayısında onlarca kat artış bulunmaktadır. Hastaların öncelikle her açıdan sağlıklı (psikolojik olarak da) olmalıdır. Milimetrik mükemmeliyetçilik ve takıntılı kişilikteki hastaların sonuçlardan mutlu olmayacağını şimdiden söyleyebilirim. Bıçak altına girmenin her zaman için çok basit bir müdahale de olsa potansiyel riski elbette vardır.
Akut riskler arasında; kanama, hematom, enfeksiyon,dikişlerin açılması
 
Geç çıkabilen olması muhtemel riskler; azalmış vulvar duyarlılık, kronik kuruluk, uyuşukluk, ağrılı cinsel birleşme ile sonuçlanan yara dokusu sayılabilir.
Bazen hastalar vulva boyutlarında ciddi azalmayı tercih ederler. Çok fazla doku çıkarıldığında labialar artık fonksiyon göremez vajinanın açıklığını koruyamadığı için vajinanın PH dengesi sağlanamadığından enfeksiyonlara yatkın hale gelebilir.
 
Labiaplasti prosedürleri
Başlangıçta labiaplasti için tek bir popüler prosedür vardı. Zamanın değişmesi ve tekniklerdeki ilerlemeyle birlikte çeşitli teknikler gelişti. Bunlardan bazıları şu şekildedir:
 
Trim prosedürü
Orijinal tekniktir ve uygulanması en doğal yöntemdir. Aynı zamanda cerrahlar tarafından en çok kullanılan tekniktir. Bu işlemde labia minoranın fazla kısmı çıkarılır ve labia majora ile simetrik olacak şekilde estetik olarak dikilir.
Kama prosedürü
Bu prosedürde labia minoranın en kalın kısmından kısmi kalınlıkta bir kama çıkarılır. Submukoza (mukoza zarının altındaki katman dokusu) yalnızca kısmi bir kalınlığın kaldırılmasıyla bozulmadan bırakılmalıdır. Bu işlem vajinaya ameliyat sonrası da doğal bir görünüm kazandırarak kırışık kenarları korur.
Labia minorayı küçültmek için birkaç başka teknik vardır ve tüm bu tekniklerin belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Labiaplasti yaptırmayı düşünüyorsanız, uygun sonuçları sağlamanın anahtarı, bu prosedürde uzmanlaşmış,  yeterli tecrübesi cerraha gittiğinizden emin olmaktır.
Barbie (barbi) bebek vajinası olarak hastalar arasında tarif edilen görünüm, labioplastide alınan dokunun miktarının fazlalığı ile ilişkilidir. Bu işlemde  labioplasti sonrası kalan iç dudaklar neredeyse yok denecek kadar azalmış görünümde olacaktır 
Klitoral Hudektomi 
Klitoral hoodoplasti, klitoral hoodektomi veya yaygın olarak anıldığı şekliyle klitoral başlık küçültme ameliyatı, klitorisi kaplayan deri miktarını azaltmak için kozmetik bir jinekolojik prosedürdür. Bu fazla doku çıkarıldığında, kadınların cinsel olarak uyarılması ve sonunda doyuma ulaşması daha kolaydır. Bununla birlikte, klitoral başlık azaltma, orgazmın kalitesini iyileştirmek için sadece vajinal gençleştirme prosedürü olarak hizmet etmez.
 
Kadınları ameliyatı seçmeye sevk eden ikinci bir büyük fayda var! Büyük klitoral başlıklı kadınlar, sıkı kumaşlarda genellikle rahatsız hissederler. Rahatsızlığın yanı sıra, klitoral başlık uyluklara sürtünmeye meyilli olduğu için bir miktar ağrı da olabilir.
 
Üçüncü bir fayda var! Klitoral hoodoplasti ayrıca klitoral başlığın görsel çekiciliğini artırmayı da taahhüt eder. Daha büyük bir başlık, birinin giysisinden görülebilir ve sonuç olarak sahibinin utanmasına neden olabilir.
 
Bu nedenle, cinsel uyarılmayı iyileştirmenin yanı sıra, klitoral başlık azaltma, başlığın görsel çekiciliğini geliştirir ve dış bir uyarıcıya sürtünerek ağrıya neden olmasını önler.
 
Labiaplasti için anestezi
Labioplasti, ayakta tedavi ameliyatıdır. İşlem bir saat içinde tek başına veya başka bir estetik ameliyatla yapılabilir. Cerrahınızla görüştüğünüz tedavi planına bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir.
 
Ameliyat sonrası bakım
Kadınların genital bölgesi çok hassastır ve genel olarak hassas bakım gerektirir. Bu nedenle, labiaplasti gibi bir prosedürü gerçekleştirirken, prosedürü yaptırmadan önce bilmeniz gereken bazı ameliyat sonrası talimatlar vardır.
Uzun duşlardan kaçınmalı ve her yıkamadan sonra yarayı kurulamalısınız. Cerrah tarafından reçete edilen antibiyotikler, işlemden sonra ortaya çıkabilecek ağrı ve iltihabı azaltmak için alınmalıdır. Bisiklet sürmek, koşmak ve diğer fiziksel aktivitelerden plastik cerrahınız tarafından serbest bırakılıncaya kadar kaçınılması gerekecektir. Aktivitelere erken dönüş, yaraya baskı uygulayabilir ve iyileşme sürecini gereksiz yere geciktirebilir. Yaraya sürtünmeye neden oldukları için sıkı giysiler veya iç çamaşırları giyilmemelidir.. Ayrıca en az dört hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 
Labiaplasti ameliyatı ne kadar sürer?
İşlem süreleri bireysel faktörlere göre değişebilirken, labiaplasti ameliyatının tamamlanması tipik olarak 1 saatten az sürer.
 
Labiaplasti için ne tür anestezi kullanılır?
Labiaplasti, lokal anestezi (sadece vajinal bölgenin uyuştuğu) veya genel anestezi (tam sedasyon, “uykuda”) ile yapılabilir. Cerrahınız, sizin için en iyi olan seçeneği seçmenize yardımcı olmak için konsültasyon randevunuz sırasında sizinle anestezi seçeneklerinizi tartışacaktır. 
 
Herhangi bir potansiyel risk var mı?
Biz cerrahların çok sık kullandığı  "Bıçağın altına ne zaman girsen riskler vardır" sözü çok doğrudur. Büyük küçük herhangi bir operasyonu küçümsememek gereklidir.
 
Burada ana riskler şunları içerir:
azalmış vulvar duyarlılık
kronik kuruluk
uyuşma
ağrılı vajinal seks ile sonuçlanan yara izi 
 
Erken dönemdeki risklerin kanama, hematom ve enfeksiyonu içerdiğini söyleyebiliriz.
Labiaplasti olanlardan bir kısmı labial uzunlukta ciddi bir azalma olmasını  seçerken, labialar aşırı rezeke edilirse veya çok fazla deri çıkarılırsa, labiaların görevini  yapmasını engelleyebilir ki bunlar vajinanın kapalılığını sağlamak ve enfeksiyonlardan korumaktır.Bu takdirde vajina ağzı açık kalır.
 
Labiaplasti için yaş sınırı var mı?
Labioplasti geniş bir yaş aralığındaki hastalara uygulanabilir Bununla birlikte labioplasti, fiziksel deformite veya yaralanma durumları dışında 18'li yaşların başından küçük hastalar için nadiren uygundur.
Labiaplasti sonrası ne tür izler oluşabilir?
Yara izlerinin görünümünü en aza indirmek için gelişmiş teknikleri kullanma konusunda deneyim önemlidir. Görünür yara izi potansiyeli, prosedürünüz için kullanılan tekniğe bağlı olarak değişecektir, ancak labioplastiden kaynaklanan yara izi genellikle çok fark edilmez.
Labiaplasti sonrası seks nasıl olacak?
İyileşme döneminiz boyunca altı ila sekiz hafta boyunca cinsel aktiviteden kaçınmanız gerekecektir. Samimiyete dönmeye hazır olduklarında, birçok labioplasti hastası, artan güvenleri nedeniyle karşılaştıkları zaman daha hevesli ve tatmin olmuş hissettiğini bildirir.
Labiaplasti sonrası hamile kalıp doğum yapabilir miyim?
Evet, labioplasti hamile kalma veya vajinal doğum yapma becerinizi etkilememelidir. Bununla birlikte, birçok kadın doğumun vajinanın görünümünü etkileyebileceği yollar nedeniyle, labioplasti ameliyatını ailesinin tamamlandığını hissettikten sonra planlamayı seçmektedir.