Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti
Vajinoplasti ve vajinal yenileme nedir?
Vajinoplasti prosedürü vajina gerginliğini,sıkılığını artırmaya yönelik cerrahi tedavilerdir.Vajinal yenileme ise cerrahi olmayan tekniklerin kullanıldığı işlemlerdir.  Vajina doğum sırasında esneyecek ve tekrar eski halini alabilecek özelliktedir. Ancak bazı kadınlar vajinal kanallarının ve açıklıklarının asla orijinal boyutuna ve şekline geri dönmediğini hissederler. Bazı kadınlar yaşla birlikte vajinal gevşeme yaşar ve cinsel faaliyette bulunmaktan rahatsızlık duyar. Vajinoplasti, vajinanın görünümünü ve görünümünü iyileştirmek için uygulanır,hem fazla deri hem de kas gevşekliğini giderir. Vajinoplasti (bazen Vajinal Sıkılaştırma olarak da adlandırılır) vajinayı sıkılaştırmak için yapılan nispeten basit bir operasyondur. Vajinoplasti vajinanın daha çok iç kısmına hitap ederken, perineoplasti vajinal doğumdan sonra gerilen dış vulvanın veya introitusun cerrahi onarımıdır. Spesifik olarak vajinanın anüse doğru dışa doğru uzadığı durumlarda ve introitus tabanındaki kas gevşekliğinin varlığında vajinal açıklığı düzeltir. Ameliyat, vajinanın başlangıcında introitusun fazlalık cildinin çıkarılmasını, ardından kasların doğru genç ve sıkı anatomik pozisyona geri dikilmesini ve son olarak cildin kapatılmasını içerir. Ameliyat, arka duvarı daha iyi destekleyen destek ile vajinanın daha küçük bir açıklığı ile sonuçlanır.
 
Genellikle iki ameliyat birlikte yapılır.
Genel anestezi ya da bölgesel anestezi ile gerçekleşir. Çoğu zaman hastalar ameliyat günü evlerine bile gidebilirler. Dikişler eriyebildiği için geri alınmasına gerek yoktur.Operasyon yaklaşık 1 saat sürer 40 gün sonra tam iyileşme olur ve cinsel hayata dönülebilir. Vajinal yenileme için alternatif yöntemler
 
Lazer ile vajina daraltma kimlere yapılır?
Vajinanın lazerle yenilenmesi daha sıklıkla cinsel hazzın arttırılması ve cinsel doyumun artırılması maksadı ve kadında vajinada bollaşma hissinin azaltılması amacıyla ile her kadına uygulanabilir. 
Bu sıkıntılarla birlikte vajinada kolajen bağ dokusunun zayıflığı nedeni ile idrar kaçırma şikayeti olanlarda Vajinalarında gevşeme hissi yaşayan ve ameliyat olma korkusu olan  kadınlarda,  Vajinadaki gevşeme nedeni ile partnerleri ile ilişkilerinde zevk alamayan, partnerleri ile sorun yaşayan, orgazm olamayan ve operasyon olmak istemeyen kadınlarda Cinsel ilişkide ağrı sorunu olanlarda, kronik  vajina enfeksiyonu problemi yaşayan kadınlardakadınlarda,  Menopozda veya menopoz haricinde vajinal kuruluk sorunu  olan kadınlarda uygulanmaktadır.
 
Fraksiyonel karbondioksit lazer ile yapılan vajinal gençleştirme işleminde estetik olarak bir düzelme oluşmaz. Doğum dikişlerinde problem olanlar, idrar torbası ve bağırsakta vajinal bölgeye doğru sarkması olanlar (sistosel-rektosel) için vajinoplasti (cerrahi vajina daraltma) ameliyatı ilk etapta düşünülmelidir.
 
Lazerle vajina daraltma ve yenileme Hastalar özenle seçilip  doğru teknik ile yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Vajinal rejuvenasyon işlemi ortalama olarak 15-20 dakika sürmektedir.Herhangi bir ağrı sancı yoktur.Ofis şartlarında yapılmaktadır.Hastalar günlük aktivitelerine  hemen dönebilmektedirler.Yalnızca bir hafta süreliğine cinsel perhiz uygulanır. Cerrahi bir işlem olmadığı için, riskleri de yok denecek kadar azdır. İşlem sonrası vajina içi sıkılığın artışıyla birlikte cinsel ilişki sırasında hissedilen haz da artmaktadır.Vajinal lazer uygulamasından hariç   özellikle son yıllarda geliştirilen RF (Radyofrekans) cihazı ile vajina daraltma da yapılan farklı bir uygulamadır. Buradaki amaç cinsel illişkide hazzı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu sağlamaktır ve idrar kaçırmasında da etkindir.